Anasayfa Medya Duyurular Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralaması Açıklandı Mı?
Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralaması Açıklandı Mı?

Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralaması Açıklandı Mı?

Milyonlarca öğrenci geçtiğimiz hafta sonu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’na girdi. Sınav stresini atan adaylar bir yandan kaç puan alacaklarının hesaplarını yaparken diğer yandan tercih etmeyi düşündükleri bölümlerin taban puanlarına yönelik arayışlara başladı. Bu noktada adaylar, YÖK’ün uygulamaya koyduğu Atlas Tercih Robotu ile üniversite taban puanları ve başarı sıralamalarına yoğun bir şekilde ilgi gösteriyor. YÖK Atlas Tercih Robotu ekranı ile ön lisans/lisans taban ve taban puanları, başarı sıralamaları ve yüzdelik dilimleri sorgulanabiliyor.

2 Yıllık ve 4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları Açıklandı Mı?

Öncelikle şunu söyleyelim, iki yıllık (ön lisans) ve dört yıllık (lisans) üniversitelerin 2020 yılı için taban puanları ve başarı sıralaması henüz belli olmadı. Ama geçtiğimiz yılın taban puanlarına YÖK Atlas Tercih Robotu giriş ekranından ulaşmak mümkün.

YÖK Atlas Tercih Robotu İçin Tıklayınız

YÖK Atlas Tercih Robotu Nasıl Kullanılır?

Tercih robotuna girdikten sonra "Üniversite Seç" kutucuğuna üniversite ismi girdikten sonra o üniversitedeki lisans programlarının listesi görülebiliyor. Listeden istediğiniz programın detayını görmek için ise üstüne tıklamak yeterli.

"Program Seç" kutucuğuna ilgi duyduğunuz programı (mesleği) girdiğinizde ise bu isimdeki programların yer aldığı üniversitelerin hepsi görülebiliyor. Yine görmek istediğiniz programın detaylarını görmek için üniversitesinin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Üniversite Taban ve Tavan Puanları Görüntülenebiliyor

Atlas Tercih Robotu’nda programların yanı sıra lisans programlarının kontenjan, yerleşen sayısı, taban puan ve taban başarı sırası bilgilerine ulaşmak da mümkün.

Atlas Tercih Robotu’nda ‘Puan Türü Seçin’ alanını doldurduktan sonra ise son 4 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yaparak sonuçlar görülebiliyor.

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Öte yandan YKS sonuçları 28 Temmuz tarihinde açıklanacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmezken, sonuçlar adayların T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden yada mobil uygulamasından öğrenilebilecek.

YKS’ye giren adaylar, bölümlerin taban ve tavan puanları ile bölümlerle ilgili bilgi alabilmek için Adana’nın YKS ve LGS sınavlarında gösterdiği başarılarla bilinen Güney Başak Özel Öğretim Kursu’na gelerek bilgi alabilirler.