Anasayfa Medya Duyurular Üniversiteye Girişte Baraj Puanı Kaldırıldı!
Üniversiteye Girişte Baraj Puanı Kaldırıldı!

Üniversiteye Girişte Baraj Puanı Kaldırıldı! Adana Üniversiteye Hazırlık Dershanesi Güney Başak VIP Eğitim Kurumu’ndan 2022 YKS’ye Dair Son Gelişmeler

YKS’de baraj puan uygulaması tarih oluyor. 2022 YKS ile birlikte lisans ve ön lisans programlarını tercih etmek için TYT’de 150, AYT’de 180 olan baraj puan uygulaması rafa kaldırılıyor. TYT oturumu için sınav süresi 30 dakika arttırılıyor ve 165 dakika sürede öğrencilerin TYT oturumunu tamamlamasına izin veriliyor. Adana Üniversiteye Hazırlık Etüt Merkezi ve Dershanesi Güney Başak VIP Eğitim Kurumu, YKS’ye dair bütün gelişmeleri sizler için derledi.

Yüksek Eğitim Kurumu (YÖK) üniversiteye giriş için yeni uygulamaların bu yıldan itibaren hayata geçirileceğini kamuoyuna duyurdu. Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil puan türlerinde puan hesaplaması için kullanılan TYT oturumu için 150, AYT olan 180 olan baraj koşulunun kaldırılmasına karar verildi.

Ortaöğretim Başarı Puanı Hesaplanacak

2022 YKS’den itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan bütün öğrenciler için ortaöğretim başarı puanı da gözetilerek yerleştirme puanı hesaplanacak. Öğrenciler eski yıllarda olduğu gibi sınav puanına ortaöğretim başarı puanı eklenerek saptanacak yerleştirme puanıyla birlikte edindikleri puan üstünlüğüne göre yerleştirmede avantaj elde edecek.

TYT ve AYT’de Hangi Adayların Puanı Hesaplanacak?

Adayların TYT puanının hesaplanması için Türkçe testi ya da Temel Matematik testinden 0,5 ya da daha fazla ham puan almış olması şartı devam edecek

TYT puanı hesaplanmayan adaylar AYT ve YDT oturumlarına girseler dahi puanları hesaplanmayacak.

Özel Yetenek Sınavlarına Başvuru İçin Yeni Düzenleme

Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının hesaplanmış olması şartı getiriliyor. Taban puan koşulu kaldırılmış olsa da özel yetenek sınavına en az kaç puan alan adayların girebileceğine YÖK karar verecek.

Bazı Bölümlerde Başarı Sırası Şartı Devam Ediyor

Diş Hekimliği Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakülteleri, Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Eğitim Fakültelerinden yana tercihte bulunabilmek için gerekli en düşük başarı sırası şartı uygulanmaya devam edecek.

Sınav Süresinde Uzatmaya Gidildi

Temel Yeterlilik Testi için 135 dakika olan sınav süresine 30 dakika daha eklendi ve öğrencilere soruları çözmek için 165 dakika zaman tanınmasına karar verildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda öğrencilerin üzerindeki baskıyı azaltacak bazı tedbirler aldıklarını duyurdu.

YKS 2022 Başvuru Kılavuzu Yayınlandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün de bu yılki YKS için başvuru kılavuzunun yayınlandığını duyurdu. 11 Şubat ve 7 Mart arasında gerçekleştirebilecek olan başvurular için kılavuz, ÖSYM’nin resmi web adresinde erişime açılmış durumda.

Sınavların Tarihleri ve Süreleri De Açıklandı

Sınavın ilk oturumu olan TYT 18 Haziran’da gerçekleştirilecek ve 165 dakika sürecek. İkinci oturum AYT ise 19 Haziran günü yapılacak ve öğrencilerin soruları 180 dakika içerisinde tamamlaması beklenecek. YDT yani yabancı dil testi de 19 Haziran’da düzenlenecek ve 120 dakika sürecek. YKS’de adaylar girmek istedikleri oturumların her biri için 115 TL ödemek durumundalar. 8 Mart 2022 gününe kadar ödemeler yapılabilecek.

2021 yılındaki TYT’de 200 ve üzeri puan alan ve bu puanı 2022’de de kullanmak isteyen adaylar 30 TL’lik başvuru ücreti ödeyecekler. Geç başvuru günlerinde yapılan başvurular için yüzde 50 fazla ödeme yapılması gerekecek.

Adana Üniversiteye Hazırlık Dershanesi Güney Başak VIP Eğitim Kurumu ile sınavda siz de başarılı olup hedeflerinize kavuşabilirsiniz.