Anasayfa Medya Duyurular Yeni Meslekler YKS Tercih Kılavuzunda
Yeni Meslekler YKS Tercih Kılavuzunda

Yeni Meslekler YKS Tercih Kılavuzunda

2022 YKS sonuçları açıklandı ve tercih kılavuzu yayımlandı. ÖSYM’nin yayımladığı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda ilk kez ön lisans düzeyinde öğrenci kabul edecek olan "açık deniz tabanı uygulamaları teknolojisi", "siber güvenlik", "açık deniz sondaj teknolojileri" ve "CNC programlama ve operatörlüğü" bölümleri de yer aldı. Ayrıca Hacı Bayram Veli Üniversitesi, "emlak ve emlak yönetimi" programı, bu yıl ilk defa 4 yıllık lisans programına öğrenci alacak.

Adana YKS Hazırlık Kursu Adana Güney Başak VIP Eğitim Kurumu olarak, yeni açılan bölümler ve iş imkânlarına ilişkin merak edilenleri derledik…

Açık Deniz Servisleri

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu'nda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın alt şirketi olan TP-OTC, YÖK iş birliği ile ilk kez bu yıl açık deniz servisleri ön lisans programlarına öğrenci alınacak.

Eğitimler, " açık deniz sondaj teknolojileri " ve " açık deniz tabanı uygulamaları teknolojisi " olmak üzere 2 farklı bölümde başlayacak ve bölümlere 30'ar öğrenci yerleştirilecek.

İngilizce hazırlığın zorunlu olacağı programda, eğitim dili yüzde 30 İngilizce olacak ve eğitim süresi 3 yılda tamamlanacak.

Bu programlarda TP-OTC operasyon lokasyonlarında stajlarla desteklenecek olan “yerinde öğrenme modeli” uygulanacak.

"Açık deniz sondaj teknolojisi" programında kuyu başı sistemleri, kuyularda gerçekleşen operasyonlara yönelik sondaj akışkanları, kuyu servisleri, yönlü sondaj, tahlisiye operasyonları gibi dersler; "açık deniz tabanı uygulamaları teknolojisi" programında da deniz tabanı bağlantı sistemleri, su altı araçları, haberleşme sistemleri gibi dersler yer alacak.

Bu eğitim öğretim yılında programlara kayıt yaptıran tüm öğrenciler için eğitim süresince her yıl için 12 ay boyunca kesintisiz burs verilecek. 2022-2023 eğitim öğretim yılı için burs miktarı aylık 3 bin lira olacak.

Bu programlardan mezun olacak kişilerin, uluslararası arenada söz sahibi olacak bir meslek için teorik ve pratik donanımla mezun olması hedefleniyor.

TP-OTC yönetimindeki sondaj platformlarında, kıyı lojistik merkezlerinde, Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nde staj yapması planlanan öğrencilere, TP-OTC işe alım koşullarını sağladıkları takdirde, işe alım süreçlerinde öncelik verilecek.

Siber Güvenlik

Daha önce yüksek lisans programlarında yer alan siber güvenlik bölümü ilk kez ön lisans düzeyinde öğrenci alacak.

Siber güvenlik bölümünde, öğrencilere bilgisayar ağı teknolojileri ile bu teknolojilerin güvenlik altyapısının oluşturulması için 2 yıllık teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. Bölümde; bilgi teknolojileri , bilgi güvenliği ve bilgisayar programcılığı alanlarında dijital faaliyetleri olan kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanımlı siber güvenlik uzmanları yetiştirmek amaçlanıyor.

Teorik ve uygulamalı olarak sunulacak eğitimlerin yanında üniversitenin anlaşmalı olduğu firmalarda staj imkânı da sağlanacak. Siber güvenlik programına bu yıl 6'sı burslu, 34'ü yüzde 50 indirimli 40 öğrenci alınacak.

CNC Operatörlüğü

Necmettin Erbakan Üniversitesi OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ilk kez bu yıl CNC Programlama ve Operatörlüğü bölümüne 20 öğrenci alacak.

Bu programda, endüstri 4.0 ile birlikte bilgisayar kontrollü tezgahları programlayacak ve opere edecek yetkin operatörlerin yetiştirilmesi hedefleniyor.

Bölümde, bilgisayar destekli tasarım ve üretim yazılımları ile operatörlük eğitimi verilecek. Öğrenciler teorik eğitimleri meslek yüksekokulu bünyesinde, uygulamalı eğitimleri de sanayide imalat yapan firmalarda alarak tecrübe kazanacak.

Bu bölümden mezun olan teknikerler, organize sanayi bölgelerinde CAD-CAM sorumlusu, proses planlama-CNC programlama sorumlusu ve CNC operatörü olarak ara eleman olarak çalışabilecek.

Emlak ve Emlak Yönetimi

Emlak ve emlak yönetimi bölümü, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Tapu Kadastro Yüksekokulu'nda bu yıldan itibaren ilk kez 4 yıllık lisans düzeyinde 40 öğrenci alacak.

Bu bölümde, mezunların, teorik bilgilerinin yanında uygulama kabiliyetlerini de geliştirerek ve stajlarını öğretim süresinde sağlayarak meslek hayatlarına bir an önce başlayabilmeleri hedefleniyor.

Bölümde uluslararası meslek standartlarına sahip, nitelikli gayrimenkul danışmanları yetiştirmek amaçlanırken; SPK tarafından lisanslaması yapılan "gayrimenkul değerleme uzmanlığı" için de gerekli bilgi ve donanıma sahip eleman yetiştirilmesi yapılacak.