Anasayfa Medya Duyurular YKS'de Başvuru Rekoru Kırıldı
YKS'de Başvuru Rekoru Kırıldı

YKS'de Başvuru Rekoru Kırıldı

Hafta sonu yapılacak 2021 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) bu sene rekor başvuru yapıldı. Sınavda 2.6 milyondan fazla kişi ter dökecek..

YKS’ye bugüne kadarki en yüksek başvuru sayısı olan 2.6 milyondan fazla kişi başvurdu. Bu başvuruların 1.6 milyonunu ilk defa sınava girecek yeni mezunlar oluştururken, geriye kalan adaylar ise sınava iki veya daha fazla giren adaylardan oluşuyor. Geçen sene sınav ve yerleştirmeler pandemi atmosferinde yapıldığı için bu sene başvuruların arttığı tahmin ediliyor. Adana YKS kurs merkezlerinden Güney Başak VİP Kurs Merkezi, öğrencileri sınav öncesi uyardı. İşte Güney Başak VİP Kurs Merkezi uzmanlarının uyarıları…

YKS’de En Büyük Tehlike Kaygı ve Stres

  • Sınav öncesi öğrenciler için en büyük tehlike kaygı ve stres. Stresi azaltmak için en iyi olduğunuz konudan sınava başlayın. Böylece heyecanınız azalır ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.
  • Sınavda zamanı doğru kullanmaya dikkat edin! Herhangi bir soruya takıldığınızda üzerine büyükçe bir işaret koyup başka soruya geçin. Daha sonra takıldığınız soruyu daha rahat çözebilirsiniz. Hem de böylece zaman kaybının önüne geçmiş olursunuz.
  • Bilmediğin, emin olmadığın soruları cevaplama. Yanlış cevapların doğrulardan götüreceğini unutma!
  • Paragraf sorularında ise önce soruyu ardından paragrafı oku. Böylece paragrafı okurken cevabını içinde arayabilir, soruyu daha kolay çözebilirsiniz.
  • Sınavda küçük su içme molaları vererek rahatla. Testler arasındaki geçişler ara vermek için fırsat olabilir. Bu aralarda; oturuşunu düzelt, ufak çaplı esneme hareketleri yap, derin nefes alarak nefeslerini düzene sok. Bu tutumlar seni rahatlatacaktır.
  • Sınavda nefes alışverişini ara ara kontrol etmekte fayda olacaktır.
  • Kaydırma riskine karşı dikkatli ol. Cevap anahtarını işaretlerken kitapçıktaki soru ile aynı mı diye kontrol et!
  • Sınav öncesi ve sınav sırasında duyacağın kaygı dozajında olursa sorulara odaklanmana katkı sağlayarak seni motive eder. Kalan 1-2 günlük süreçte pozitif olmayan, kaygını artıran insanlardan uzak dur. Unutma, bu sınav ne ilk ne de son! Ayrıca dünyanın sonu da değil. Sınavın sonucu ne olursa olsun seni seven insanlar yine sevecekler bunu unutma!