Anasayfa Medya Duyurular YKS’de Kalan Süre Konuları Bitirmek İçin Yeterli
YKS’de Kalan Süre Konuları Bitirmek İçin Yeterli

YKS’de Kalan Süre Konuları Bitirmek İçin Yeterli

Haziran ayında düzenlenecek Yükseköğretim Kurumu Sınavı (YKS) için artık 7 aydan az bir zaman kaldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sınava hazırlanan öğrencilerin endişe kat sayısı giderek artıyor. Ancak Adana özel dershaneler arasında YKS’deki başarısıyla dikkat çeken Güney Başak VIP Eğitim Kurumu kurucusu, eğitim uzmanı Mehmet Akif Çörten, kalan zamanın verimli geçirildiği taktirde sınavda başarı göstermek için yeterli olduğunu, bu yüzden telaş ve endişeye kapılmamak gerektiğini söyledi.

Kalan yedi aylık süreçte sınav müfredatında yer alan bütün konuları bitirmek önemli. Ancak nasıl bir çalışma programı takip etmek, yeni nesil sorulara nasıl hazırlanmak gerektiği gibi sorular öğrencilerin zihinlerini meşgul ediyor. Güney Başak VIP Eğitim Kurumu Kurucusu Mehmet Akif Çörten sınava hazırlanmanın ipuçlarını sizler için aktardı.

YKS’ye Hazırlanırken Hedef Belirlemek Şart

Ders çalışma programını hazırlarken de uygularken de disiplinli olmak gerekiyor. Hedefinizi mutlaka belirleyin ve o hedefe doğru disiplinli şekilde, temponuzu yavaş yavaş arttırarak ilerleyin. Eğer maksimum motivasyonla başlayıp enerjinizin çoğunu başlangıç aşamasında tüketirseniz, son düzlüğe geldiğinizde enerjinizin tükenmesiyle karşılaşabilirsiniz. Deneme sınavları size zamanı yönetme ve sınav anındaki beklenmeyen olumsuzluklara karşı hazırlıklı olma becerisi kazandırır.

Sınav anında konsantrasyonunuzun bozulmasına engel olan deneme pratiği stres ve endişe duygusunu doğru yönetme becerinizi de arttırır. Çünkü YKS en zeki ve her şeyi bilen öğrenciyi değil, en disiplinli, kaygı, endişe ve zamanı doğru yöneten öğrenciyi ödüllendiren bir sınav sistemi… Zamana dayalı bir eleme sistemi üzerinden giden sınavda başarılı olabilmek için konuyu bilmek yeterli olmuyor. Çok sayıda soru çözmek ve sonuç olarak soruyu en hızlı şekilde çözmek önem kazanıyor. Bu yüzden ders çalışırken süre hedefleri koymak ve bu hedeflere ulaşmak önemli.

Moral Bozmak ve Kaygılanmak Yerine Çalışmayı Deneyin

Çok soru çözmenin öneminden söz ettik ancak en az bunun kadar önemli başka bir nokta daha var. O da; olabildiğince farklı soru tiplerine aşina olmak. Bir konunun sınavda kaç farklı soru tipinde karşımıza çıkma olasılığı varsa hepsine hazırlıklı olmalı.

Son yıllarda ÖSYM yalnızca bilgiyi ölçen sınavlar değil aynı zamanda analiz, yorumlama, dikkat ve hız ölçen sorular hazırlıyor. Bu yüzden soru çözdüğümüz kaynakların ÖSYM’nin soru diline uygun yayınlar olması gerekir.

Öğrencilerin sınava az zaman kalmasından dolayı strese girmek yerine bütün konuları bitirmek için yeterli olan bu süreyi olabildiğince verimli değerlendirmesi gerek.

Adana’da YKS hazırlık kursu Güney Başak VIP Eğitim Kurumu

Siz de YKS’de başarılı olup hayalini kurduğunuz kariyere ilk adımı doğru şekilde atmak istiyorsanız YKS’deki tecrübesi, başarısı, VIP eğitim olanakları, öğretmen ve yayın kalitesiyle yıllardır fark yaratan Güney Başak VIP Eğitim Kurumu’nun YKS kurslarına katılabilirsiniz. Güney Başak’la Hep Birlikte Başarı Dolu Yarınlara…