Anasayfa Medya Duyurular ÖSYM Başkanı Aygün: YKS’de sağlık tedbirleri alındı!
ÖSYM Başkanı Aygün: YKS’de sağlık tedbirleri alındı!

ÖSYM Başkanı Aygün: YKS’de sağlık tedbirleri alındı!

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, 27-28 tarihlerinde yapılacak YKS'de Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda gerekli tedbirlerin alındığını duyurdu.

Twitter hesabından sınavla ilgili açıklamalar yapan Aygün, hafta sonu yapılacak 2020-YKS için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda gerekli tedbirleri alıp hazırlıkları tamamladıklarını vurguladı. Öğrencilerin sınava girecekleri binanın detaylı olarak temizlenip dezenfekte edileceğini dile getiren Aygün, bina önlerindeki yığılmanın önüne geçmek ve sosyal mesafenin korunması için sınava en fazla bir yakınları ile gelmeleri tavsiyesinde bulundu.

Sınav binalarının bahçelerine adaylar ve görevliler dışında kimsenin alınmayacağını anlatan Aygün, giriş ve çıkışta adayların sosyal mesafeyi korumaları için görevlilerce yönlendirme yapılacağını söyledi. Girişte adaylara dezenfektan uygulanıp maske dağıtılacağını ifade eden Aygün, “Adaylar kendi maskeleri, siperlikleri ve el dezenfektanlarıyla da sınava girebilecek. Görevlilerimiz ise lateks eldiven kullanacak. Adaylar sıralarına oturduktan sonra ise sınav süresince maskelerini çıkarabilecek. Ancak görevliler maskelerini çıkartmayacaktır."

SINAV SAATİNDEN SONRA KİMSE ALINMAYACAK

Prof. Dr. Aygün, YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) Cumartesi saat 10.00'da, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi’nin (AYT) Pazar saat 10.00’da, üçüncü oturumu Yabancı Dil Testi’nin (YDT) ise Pazar saat 15.30’da yapılacağını hatırlattı. Adayların sabah oturumlarına 10.00, öğlenden sonra oturumunda ise 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacağı uyarısında bulunan Aygün, sınavda adaylara TYT'de 120 soru için 165 dakika, AYT'de 160 soru için 180 dakika, YDT'de 80 soru için 120 dakika süre verileceğinin altını çizdi.

Adayların sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınava girecekleri binada hazır olmalarını isteyen Aygün, "Sınava giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi olmadan sınava giremezsiniz. " uyarısını yaptı.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK OLACAK

Öte yandan TC kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfuz cüzdanında TC kimlik numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyecek durumdaki öğrenciler için başkanlığın web sitesinde yayınlanan listedeki il ve ilçe nüfus müdürlükleri 27 Haziran Cumartesi günü 07.00 ile 17.00, 28 Haziran Pazar günü ise 07.00 ile 15.30 saatleri arasında açık olacak.