Anasayfa Medya Duyurular YKS’de Yeni Sistemin Ayrıntılarını YÖK Başkanı Açıkladı
YKS’de Yeni Sistemin Ayrıntılarını YÖK Başkanı Açıkladı

YKS’de Yeni Sistemin Ayrıntılarını YÖK Başkanı Açıkladı

Adana üniversiteye hazırlık dershanesi Güney Başak VIP Eğitim Kurumu YKS sürecindeki bütün gelişmeleri hızlı ve doğru biçimde sizlere aktarmaya devam ediyor. Bilindiği gibi kısa zaman önce milyonlarca genci yakından ilgilendiren YKS sınavında değişikliğe gidilmişti ve baraj puanının kaldırıldığı duyurulmuştu. Basında ve kamuoyunda puanı sıfıra yakın olan kişilerin bile üniversiteye yerleşebileceklerine yönelik iddialar ortaya atıldı. Ancak YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını, öğrencilerin ancak puan ve sıralaması o kontenjana yetiyorsa yerleşebileceklerini söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar bir televizyonda katıldığı canlı yayında gelen soruları cevapladı ve gündeme ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu.

YKS’de Puanı Hesaplanabilen Öğrenciler Programlara Başvurabilecek

Prof. Dr. Özvar, sınavın eleme usulünden çıkarıldığını ve daha çok puan üstünlüğüne dayanan bir başarı sıralaması usulüne geçtiklerini söyledi. Eski formatta 150 puan barajının altında kalan öğrenciler herhangi bir programa yapabilecekler.

Öğrenciler ilk olarak kaç net yaptıklarına ve kaç puan aldıklarına bakacaklar. Ortaöğretim başarı puanı ile birlikte toplam puanı hangi seviyede ve başarı sırası kaç? Tercih etmek istedikleri bölüme geçen yıl yerleşen son öğrencinin kaç puanla ve hangi başarı sırası ile yerleştiğine bakacak. Kendi başarı sırası ve puanını kıyaslayarak tercih stratejisini belirleyecek. Kontenjanı tercih eden öğrenciler arasında puan ve başarı sırasına göre bir sıralama yapacak ve kimlerin yerleştiği bu şekilde belli olacak.

Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi Gibi Popüler Bölümlere Nasıl Girilecek?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, baraj puanların kalkmasına karşın bazı alanlarda eski senelerdeki gibi, belirlenen sıralama şartlarının devam ettiğini söyledi. Yani Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi vb. bölümler için başarı sırası kriteri uygulanmaya devam edecek.

Adana üniversiteye hazırlık kursu Güney Başak VIP Eğitim Kurumu

Siz de hayalinizdeki üniversiteye yerleşerek geleceğe doğru bir adım atmak için Adana Üniversiteye Hazırlık Kursu Güney Başak VIP Eğitim Kurumu’nun VIP Eğitim hizmetiyle tanışabilirsiniz. Tecrübeli ve başarılı eğitmenleri, sınav müfredatı ile birebir yayınları, VIP Eğitim olanakları ile Güney Başak, başarı dolu yarınlara giden en kısa yol.