Anasayfa Medya Duyurular YKS’de Ek Tercihler Hangi Tarihte? 140 Puan Alan Adaylar Ne Zaman Tercih Yapabilecek?
YKS’de Ek Tercihler Hangi Tarihte? 140 Puan Alan Adaylar Ne Zaman Tercih Yapabilecek?

YKS’de Ek Tercihler Hangi Tarihte? 140 Puan Alan Adaylar Ne Zaman Tercih Yapabilecek?

2021 YKS tercih ve yerleştirme maratonu halen daha devam ediyor. YKS tercihlerinde istedikleri bölümlere yerleşemeyen adaylar için bu yıla özel iki ek yerleştirme düzenleneceği duyurulmuştu. Ek tercih kılavuzlarının ne zaman yayınlanacağı ve başvuruların ne zaman başlayacağı da adaylar tarafından merak ediliyor. YKS Adana dershaneleri arasında tecrübe ve başarısıyla en önde gelen kurumlardan olan Güney Başak VİP Kurs Merkezi, YKS ek tercih sürecine dair son gelişmeleri sizler için derledi.

Geride kalan günlerde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapmıştı. Özellikle 140 puan alan adaylar heyecanla tercih yapabilmeyi bekliyorlar. Peki ek tercih kılavuzu yayınlandı mı ya da ne zaman yayınlanacak?

YKS’de Ek Tercihler Ne Zaman Başlıyor?

Ek tercihlerin ne zaman gerçekleşeceği konusundaki belirsizlik halen daha sürüyor. Tarih netleşir netleşmez Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nin web sitesinden duyurusunu yapacağız.

ÖSYM Başkanı Aygün’den Gelen Açıklama

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün 2021 YKS’de ilk yerleştirmeler sonucunda boşta kalan kontenjanlar için bu yıl iki adet merkezi ek yerleştirme yapacaklarını duyurmuştu. Bu ek yerleştirmelerin ilkinde baraj puanlarında bir değişiklik olmayacağını, TYT için 150, AYT ve YDT oturumları için de 180 barajının geçerli olduğunu açıklamıştı. Fakat ikinci ek yerleştirmede baraj puanlarının aşağıya çekileceği haberi, sınavda umduğu performansı sergileyemeyen adaylarda heyecana yol açtı. Buna göre ikinci ek yerleştirmede baraj puanlar TYT için 140, AYT ve YDT için ise 170 olarak saptandı.

İkinci ek yerleştirmede ön lisans programlarını tercih edebilmek için 140 puan almak, lisans programlarını tercih edebilmek içinse YDT ve AYT’den 170 puan almak yeterli olacak.

Peki ilk yerleştirmeler sonucunda Tıp, Hukuk, Mühendislik, Öğretmenlik gibi popüler alanlarda kaç boş kontenjan kaldı? Bu sorunun cevabını merak edip, ek yerleştirmede doğru strateji kurmak isteyen adaylar Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nin bu konu ile ilgili yaptığı habere tıklayarak ulaşabilirler.