Anasayfa Medya Duyurular YKS Ek Yerleştirme Tercihleri Başlıyor
YKS Ek Yerleştirme Tercihleri Başlıyor

YKS Ek Yerleştirme Tercihleri Başlıyor

2022-2023 akademik yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Ek Yerleştirme takvimi açıklandı. Üniversite kayıt işlemleri 22-26 Ağustos arasında tamamlandı. Yükseköğretim programlarına göre yapılan yerleştirme sonucu boş kalan veya kayıt yaptırmama nedeniyle dolmayan kontenjanlara ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacak. Peki, YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak ve başvurular nasıl yapılacak? Adana YKS hazırlık VIP kursu Güney Başak VIP Eğitim Kurumları sizler için derledi…

YKS Ek Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

2022 YKS ek tercihleri 7-13 Eylül tarihleri arasında olacak. 2022 YKS ek tercih tarihleri takvimi şöyle:

  • Ek yerleştirme tercihleri: 7 Eylül-13 Eylül
  • Ek yerleştirme için ücret ödemeleri: 14 Eylül
  • Ek yerleştirme elektronik kayıtları: 25 Eylül-28 Eylül
  • Ek yerleştirme kayıtları: 26 Eylül-30 Eylül

YKS Ek Yerleştirme Ücreti Ne Kadar?

Ek yerleştirme tercih ücreti 30,00 TL olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ücretini yatırmayanların başvuruları geçersiz sayılacak. Yatırılan ücretler, hiçbir sebeple iade edilmeyecek. Şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi, gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

2022 YKS Ek Tercihleri Nasıl Yapılacak?

YKS ek yerleştirme tercihleri 7-13 Eylül arasında ÖSYM AİS sistemi üzerinden yapılacak. Adaylar, tercihlerini TC kimlik numaraları ve aday şifreleriyle ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet sitesinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından gerçekleştirecek. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmiş olan adaylar, ek yerleştirme için başvuruda bulunamayacak.

Kimler Ek Tercih Yapabilir?

Ek yerleştirme tercihi için adayın 2022-YKS’ye girmiş ve puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Adayların yükseköğretim programlarını tercih edebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekiyor.