Anasayfa Medya Duyurular YKS Öncesinde Kritik Uyarı: Uyku Düzeninizi Sağlayın ve Dinlenin
YKS Öncesinde Kritik Uyarı: Uyku Düzeninizi Sağlayın ve Dinlenin

YKS Öncesinde Kritik Uyarı: Uyku Düzeninizi Sağlayın ve Dinlenin

YKS için heyecan dolu geri sayım sürüyor. Yorucu hazırlık maratonunun ardından uzmanlar adaylara önemli uyarılarda bulunuyor. Özellikle son günler için dinlenme ve uyku düzeni konularının altı çiziliyor. Güney Başak VIP Eğitim Kurumları, YKS’ye hazırlanan adaylar için son uyarıları paylaştı.

Ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketinden etkilenen 11 ilde bu yıl rekor düzeyde bir YKS başvurusu var. Bunda başvuruların ücretsiz kabul edilmesi ve bölgedeki üniversitelerde depremzede adaylar için ayrılan ek kontenjanların etkisi olduğu düşünülüyor. Deprem bölgesinde yaşayan gençlerin hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak için umutlarını YKS’ye bağladığını görüyoruz. Uzmanlar gelecek yaşantımızı şekillendirme gücüne sahip bu sınava fiziksel, duygusal, zihinsel ve psikolojik olarak hazır girmenin önemini vurguluyor.

Eski Yıllardaki Sorulara Tekrar Bakın

Sınavdan önceki son haftayı deneme sınavları çözmek ve genel tekrar yaparak geçirmekte fayda var. Özellikle eski yıllardaki sınav sorularına bakmak, öğrencilerin motivasyonlarını ve güven duygularını arttıracaktır. Bu sizi sınav karşısında psikolojik olarak daha dirençli hale getirecektir.

Uyku Düzeninizi Sağlayın ve Dinlenin

Sınava hazırlanmak hem zihinsel hem de bedensel olarak yıpratıcı bir süreç. Bu yüzden adaylar son haftayı dinlenerek ve kendilerini son bir sınav performansına hazırlayarak geçirmeliler. Sevdikleri aktivitelere zaman ayırmalı ve motivasyon depolamalılar. Çalışma ve dinlenme zamanınızı dengelemenizde fayda var. Özellikle uyku düzeninizi sınav saatine göre ayarlamak büyük önem taşıyor. Sınav saatinde uyanık ve dinç olmaya alışırsanız sınav günü de zorluk çekmemiş olursunuz.

Huzurlu ve Mutlu Bir Ortam Oluşturun

Bu dönemde öğrencinin sosyal anlamda etkileşimde bulunduğu insanlarla, ailesiyle ve kendisiyle huzurlu bir ortam yaratması gerekir. Tedirginliklerini ve korkularını besleyen değil kendisini güvende hissettiren bir ortamda başarıyı sağlamak daha kolay olacaktır.

Sınava dinlenmiş, rahat ve huzurlu bir ruh haliyle girmenin önemi büyük. Aileler ve arkadaşlar, adaylara desteklerini hissettirmeli, onları dinlemeli ve anlayışlı olmalıdırlar. Olumsuz düşünceleri pekiştirecek diyaloglardan kaçınılmalı. Kaygı değil güven ve umut aşılanmalı. Olumsuz düşünceler olumlu düşüncelerle değiştirilmelidir.

Son Gün Soru Çözmenize Gerek Yok

Son günü yürüyüş, egzersiz veya oyun gibi keyifli aktivitelerle geçirmek daha faydalı olabiliyor. Nefes egzersizleri yapmak sınav psikolojisini yönetebilmenize yardımcı oluyor. Son günlerde aklınızdan çıkarmamanız gereken şey şu: “Evet bu sınav gelecekteki hayatınız için büyük önem taşıyor. Ancak hedeflediğiniz başarıya ulaşamamak telafi edilemez bir şey değil.”

Güney Başak VIP Eğitim Kurumları ile sınava dair gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi takip edin.