Anasayfa Medya Duyurular YKS'de Sınav Sürelerinde Değişiklik! 2021 YKS İle İlgili Son Gelişmeler
YKS'de Sınav Sürelerinde Değişiklik! 2021 YKS İle İlgili Son Gelişmeler

YKS'de Sınav Sürelerinde Değişiklik! 2021 YKS İle İlgili Son Gelişmeler

2021 YKS’ye sayılı günler kaldı. Güney Başak VİP Eğitim Kursu olarak sınava dair merak edilen bütün soruların yanıtlarını paylaşmayı sürdürüyoruz. AYT, TYT ve YDT ile birlikte toplam üç oturumdan oluşan YKS, milyonlarca öğrencinin hangi üniversiteye yerleşeceğini belirleyecek. Geçtiğimiz yıl ülkemiz ve dünya için yeni bir durum olan Covid 19 salgını yüzünden ÖSYM sınav süresinde ve baraj puanında değişikliğe gitmişti. Bu yıl da Temel Yeterlilik Testi (TYT) süresinde bir değişiklik yapıldı. İşte YKS’ye dair son gelişmeler:

Lise ve dengi okullardan mezun çok sayıda adayın merakla beklediği YKS’de heyecanlı geri sayım başladı. Başvuru işlemlerinin sona ermesinin ardından YKS tarihlerinde herhangi bir erteleme olacak mı olmayacak mı sorusu öğrencilerin ve ailelerinin zihinlerini meşgul etmeye başladı. Geçtiğimiz yıl öğrencilerin virüs salgını nedeniyle yaşadıkları bazı mağduriyetlerin giderilmesi için sınav süresi bir miktar uzatılmış ve baraj puanları düşürülmüştü. Peki bu yıl sınavın tarihi, süresi ve baraj puanı ne olacak?

2021 YKS Ne Zaman?

Sınav daha önceden de planlandığı gibi 26 ve 27 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Temel Yeterlilik Testi (TYT) 26 Haziran günü saatler 10.15’i gösterdiğinde, Alan Yeterlilik Testi (AYT) 27 Haziran günü saat 10.15’te Yabancı Dil Testi ise 27 Haziran günü saatler 15.45’i gösterdiğinde gerçekleştirilecek.

2021 YKS’de Sınav Süreleri Değişti Mi?

Geçtiğimiz yıl TYT sınav süresi 165 dakikaya çıkartılarak öğrencilere kolaylık sağlanmıştı. Ancak bu sene ÖSYM yayınladığı sınav kılavuzunda TYT süresini eskiden olduğu gibi yine 135 dakika olarak açıkladı.

  • AYT – 180 dakika
  • TYT – 135 dakika
  • YDT – 120 dakika

YKS'de Kaç Soru Sorulacak?

İlk oturum olan TYT’de öğrencilerin 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler (5’i Tarih, 5’i Coğrafya, 5’i Felsefe, 5’i Din Kültürü), 40 Temel Matematik, 20 Fen Bilimleri sorusunu yanıtlaması beklenecek. Fen Bilimleri testi 7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji sorusundan meydana gelecek.

Bir sonraki oturum AYT’de Türk Dili Edebiyatından 25 soru, Coğrafya-1’den 6 soru, Tarih-1’den 10 soru ve Matematikten 40 soru, Coğrafya-2’den 11, Din Kültürü’nden 6 ve Felsefe’den (Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Mantık) 12 soru ve Tarih-2’den de 11 soru, öğrencilerin kendilerini yanıtlamasını bekleyecek.

Yabancı Dil Testinde ise öğrenciler kendilerine sorulan 80 soruyu çözmeye çalışacaklar.

Baraj Puanı Kaç Olacak?

Geçtiğimiz yıl 170 puana kadar geri çekilen baraj puanı bu sene ÖSYM tarafından yeniden 180 puana çekildi.

Güney Başak VİP Eğitim Kursu, YKS kurslarıyla bugüne kadar çok sayıda gencin hayallerindeki üniversiteye ve mesleğe kavuşmasına yardımcı oldu. Güney Başak VİP Eğitim Kursu’nun LGS, YKS, TYT-AYT kursları ile ilgili bilgi almak için bizi arayabilir veya Güney Başak internet adresini inceleyebilirsiniz.