Anasayfa Medya Duyurular YKS Sınav Yeri Sorgulama 2021
YKS Sınav Yeri Sorgulama 2021

YKS Sınav Yeri Sorgulama 2021

Milyonlarca öğrenci, hafta sonu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’na girecek. ÖSYM geçtiğimiz seneki sınava göre önemli bir değişiklik yaptı. Bu sene Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınav süresi değişti. 2 milyon 607 bin adayın ter dökeceği YKS sınavı ne zaman, sınav süresi ne kadar haberimizde…

ÖSYM’den YKS Sınavıyla İlgili Önemli Değişiklik!

ÖSYM, geçtiğimiz sene pandemi şartları nedeniyle YKS sınavı ile ilgili önemli kararlar almıştı. Bu sene başvuru kılavuzunun açıklanmasıyla birlikte sınavla ilgili detaylar da belli oldu. Geçtiğimiz yıl pandemi şartlarında yapılan sınavda adaylar sadece 1. dönem konularından sorumlu tutulmuştu. Bu sene ise müfredatın tamamından sorumlu olacaklar. Geçen sene aynı nedenle baraj puanı 170’e çekilirken, bu sene baraj puanı yine 180 olacak.

Geçtiğimiz yılki sınavda TYT sınavı süresi 165 dakika olarak belirlenirken, bu sene 135 dakika olacak.

2021 YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2021 YKS Süre ve Soru Sayıları

2021 YKS Sınavı’nda TYT sınavı 26 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te başlayıp 135 dakika sürecek.

AYT sınavı ise 27 Haziran Pazar günü saat 10.15’te başlayacak ve adaylara 180 dakika süre tanınacak.

YDT sınavı ise yine 27 Haziran Pazar günü 15.30’da başlayacak ve 120 dakika süresi olacak.

TYT’de adaylara 120, AYT’de 160, YDT’de ise 80 soru yöneltilecek.

YKS Sınav Giriş Yerleri Nasıl Öğrenilir?

Öte yandan YKS sınav giriş yerleri ise geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Öğrenciler sınav giriş yerlerini ÖSYM AİS sistemi üzerinden TC. kimlik numarası ve şifreleriyle sorgulayabilecek.

YKS Sınav Giriş Yeri İçin TIKLAYIN!

Adayların, pandemi önlemleri nedeniyle sınavdan en az 1 saat önce sınav merkezlerinde hazır olması gerekiyor. Adaylar, sınav giriş belgesi (fotoğrafın net olduğu), nüfus cüzdanı veya fotoğraflı TC. kimlik kartı ve geçerlilik süresi dolmamış pasaportla sınava girebilecek. Sürücü belgesi, mesleki kimlik kartı veya öğrenci belgesi ile sınava girişi ise kabul edilmeyecek.

Not: Geçici Kimlik Belgesinde fotoğraf olması zorunlu. Geçici Kimlik Belgesinde fotoğraf olmayan adaylar ise sınava alınmayacak.)