Anasayfa Medya Duyurular YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

27-28 Haziran’da YKS’ye giren milyonlarca üniversite adayı öğrenci şimdi sonuçların ne zaman açıklanacağına odaklandı. ÖSYM tarafından sınavda öğrencilere yöneltilen soru ve cevaplar erişime açılırken, öğrenciler cevaplarına bakarak tahmini puanlarını hesaplamaya başladı. İşte YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih...

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada; YKS sonuçlarının 28 Temmuz’da açıklanacağı belirtildi. Açıklamada, adaylara sonuç belgesi gönderilmeyeceği, sınav sonuçlarının T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenilebileceği duyuruldu.

YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK? 

Sonuçların açıklanmasından sonra TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecek.

TYT’de 150 ve üzerinde puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olanlar ise bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilme hakkına sahip olabilecek.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olmayan adaylar ise sadece ön lisans programlarını tercih edebilecek. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları ise bulunmuyor.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurmak isteyen adayların ise TYT puanının 150 ve üzerinde olması gerekiyor.