Anasayfa Medya Duyurular YKS Tercihlerine Son Gün Ne Zaman?
YKS Tercihlerine Son Gün Ne Zaman?

YKS Tercihlerine Son Gün Ne Zaman?

YKS tercihleri için son saatlerin içerisindeyiz. Halen daha tercih işlemini gerçekleştiremeyen adayların gözü tercih ekranında. YKS puanlarıyla arzu ettikleri lisans ve ön lisans bölümlerine ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi üzerinden tercihlerini gerçekleştirecek öğrenciler artık son saatlerin içindeler. Peki YKS tercihleri ne zaman sonlanıyor? YKS’de Adana’nın en başarılı dershanelerinin başında gelen Güney Başak VİP Kurs Merkezi’nden tercihlere ilişkin son gelişmeler... Tercih ekranı ve tercih kılavuzu ile ilgili bütün detaylar haberimizde…

5 Ağustos günü başlayan YKS tercih maratonu 20 Ağustos gecesi saat 23:59’a kadar devam edecek. Adaylar ÖSYM’nin resmi sitesinde yer alan aday işlemleri sistemi üzerinden TC. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaparak tercih yapabilecekler. Tercihlerin sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ise belirsizliğini koruyor. Halen daha tercih yapmayan öğrencilerin takip etmesi gereken adımlar ise şu şekilde:

YKS Tercih İşlemi Nasıl Yapılır?

Öğrenciler puanlarını ve mezun oldukları ortaöğretim kurumunun türünü de göz önünde bulundurarak hangi tablolardan okullar tercih edebileceklerini belirleyecekler. Ardından girmek istedikleri yükseköğretim programlarının kodları ve isimleri ile bağlı oldukları üniversitenin, fakültenin veya yüksekokulun isimlerini tercih sıralamasına göre yazacaklar.

Seçtiğiniz bölümlerin tercih edebileceğiniz tablolarda yer alıp almadığına dikkat etmek büyük önem taşıyor.

Örneğin tablo 3’te bulunan ön lisans programlarından birini tercih edebilmek için 2021 TYT oturumunda 150 veya üzeri puan almış olmanız gerekir. Ya da tablo 4’ten bir yükseköğretim programı seçebilmek için yine 2021 AYT veya YDT oturumlarından okulun puan türünde 180 ve üzeri puan almanız gerekir.

YKS Tercih ekranı için TIKLAYINIZ!

24 tercih hakkının bulunması bunların tamamını doldurmanız gerektiği anlamına gelmez. Yerleşseniz bile gitmeyeceğiniz bir okula tercih formunuzda yer vermeyin. Aksi taktirde gelecek yıl ortaöğretim başarı puanınız yarıya kadar düşecektir ve hayal ettiğiniz bölüme yerleşmek bu yıldan daha zor olacaktır.

Yine tercih işlemlerinde bölümleri yüksek puandan düşük puana doğru değil, en çok gitmek istediğiniz bölümden başlayarak sıralayın.

Tercih işlemini ekranda karşınıza çıkacak uyarıları dikkate alarak tamamlayın. ‘Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir’ yazısını görmeden tercihlerinizin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmayın. Tercihler için tanınan süre bitene kadar değişiklikler yapabileceğinizi unutmayın. Bu değişiklikler tamamen elektronik ortamda olacak ve ÖSYM merkezlerinden bir düzeltme işlemi gerçekleştirilemeyecek.

YKS Tercih Kılavuzu için TIKLAYINIZ!

Güney Başak VİP Kurs Merkezi, YKS ve LGS alanlarında uzman eğitmenleri, bilimsel eğitim anlayışı, yayınlarının kalitesiyle uzun yıllardır Adana’da bir numara olmaya devam ediyor. Eğer hayalini kurduğunuz bölüme yerleşemezseniz, istemediğiniz bir bölüme gitmek yerine Adana’da YKS’ye Güney Başak VİP Kurs Merkezi ile yeniden hazırlanıp hayallerinize kavuşabilirsiniz. Güney Başak, başarı dolu yarınlara giden en kısa yol...