Anasayfa Medya Duyurular YKS Tercihleri Başladı, İşte ÖSYM YKS tercih ekranı!
YKS Tercihleri Başladı, İşte ÖSYM YKS tercih ekranı!

YKS Tercihleri Başladı, İşte ÖSYM YKS tercih ekranı!

Milyonlarca üniversite adayının sabırsızlıkla beklediği YKS tercihleri bugün saat 10.00 itibariyle başladı. Adaylar tercihlerini 6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından T.C. Kimlik numaraları ve şifrelerini girerek yapabilecek. Tercihler 14 Ağustos 2020 saat 23.59’da ise sona erecek.

ÖSYM, YKS tercihlerinin başladığını bugün yaptığı açıklama ile duyurdu. Açıklamada, tercih işlemlerinin 6 Ağustos 2020 tarihinde saat 10.00 itibariyle başladığı belirtilerek, adayların tercihlerini 6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında, 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM AİS mobil uygulamasından T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri girilerek yapılabileceği dile getirildi. Açıklamada ayrıca, tercih işlemlerinin 14 Ağustos 2020 tarihinde saat 23.59’da sona ereceğinin altı çizildi.

Bu arada adayların kılavuzu dikkatle inceleyerek tercihlerini bu doğrultuda yapmaları, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar paralelinde tercihlerini tamamlamaları ve tercih işlemini ekrandaki uyarılara göre sonlandırmaları gerekiyor. Bu sene başvuru merkezlerinden tercih işlemi ise yapılmayacak. ÖSYM’ye posta ile gönderilen veya elden verilen tercih listeleri de geçerli kabul edilmeyecek. Sadece elektronik ortamda yukarıda belirttiğimiz kanaldan yapılacak tercihler işleme alınacak.

020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle adaylar tercih yaparken puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde bulundurarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirlemeli. Girmek istedikleri programı belirledikten sonra bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih listesine sıraya dikkat ederek yazmalı. Adayların tercih yapmaya başlamadan önce hangi programları tercih yapma hakları bulunduğunu kılavuzdaki tablolardan tespit etmeli.

Tablo 3'teki ön lisans programlarını, TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercih edebilir. Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını ise AYT/YDT’de ilgili puan türünde 170 ve daha üzeri puan alan adaylar tercihleri edebilecek.

Her adayın girmek istedikleri programları yukarıdaki açıklamalara göre Tablo-3 veya Tablo-4'ten bulup tercih sırasına koyması lazım.

Adaylar, tercih alanlarının tamamının doldurulmak zorunda değil. Örnek olarak bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı seçebilir. Bunlardan herhangi birine yerleşemediği zaman başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazabilir.

2020-YKS sonuç bilgilerinde adayların hesaplanan yerleştirme puanlarına ait başarı sıraları yer alacak.

DİKKAT: Yerleşmek istediğiniz tercihlerin sırasını belirlerken dikkatli davranmalı ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmasınız. Öncelikle hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle inceleyin. Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar yer almakta.

Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşulları tam olarak karşılayamadığınız programları kesinlikle tercih etmeyin. Merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilirse tercihiniz geçersiz sayılacaktır.

Koşullarını taşımadığınız bir programa yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır. Bu nedenle Tablo 3 ve Tablo 4'ten tercihlerinizi yaparken istenen koşulları kesinlikle dikkate alın. Merkezî yerleştirme, her adayın yerleştirme puanı, tercihi ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılarak duyurulacak.

Tercih yapacak adaylar, Adana’da LGS ve YKS’de aldığı başarılarla bilinen Güney Başak Özel Öğretim Kursu’na gelerek uzman öğretmenler gözetiminde tercihlerini yapabilirler.