Anasayfa Medya Duyurular YKS ve LGS tarihleri belli oldu!
YKS ve LGS tarihleri belli oldu!

YKS ve LGS tarihleri belli oldu!

Koronavirüs salgını nedeniyle ne zaman yapılacağı bilinmeyen YKS ve LGS sınavlarının tarihleri netleşti. TYT ve AYT ile YDT sınavlarından oluşan YKS 27-28 Haziran’da, LGS ise 20 Haziran’da yapılacak.

Dünya genelinde etkili olan ve çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan Koronavirüs (Covid19) salgınında ivmenin aşağıya doğru dönmesi sonrası hayat kademeli olarak eski seyrine dönmeye başlarken sınav tarihleri de kesinleşti. Üniversite hayalini kuran veya hangi liseye gideceğinin hesaplarını şimdiden yapan milyonlarca öğrencinin sabırsızlıkla beklediği tarihleri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme takvimine göre YKS’nin 27-28 Haziran’da, LGS’nin de 20 Haziran tarihinde yapılacağı duyuruldu.

SÜRE UZATILDI, BARAJ DÜŞÜRÜLDÜ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da bu seneye mahsus olmak üzere öğrencileri sevindirecek kararlar aldıklarını duyurdu. Prof. Dr. Saraç, TYT’de 135 dakika olan sürenin bu sene 30 dakika eklenerek 165 dakikaya çıkarılacağını, YKS’de 180 olan baraj puanının da 170 düşürüleceğini söyledi. Bu kararla birlikte 206 bin ilave adayın lisans programlarına yerleşerek üniversiteli olacağı tahmin ediliyor.

Prof. Dr. Saraç ayrıca, öğrencilerin bu seneki sınavlarda daha az konudan sorumlu tutulacağını ifade ederek, "Bu yıl yapılacak YKS'de öğrencilerimiz lise son sınıfın ikinci dönemindeki derslerin tamamından muaf tutulacak. Bu durum yalnızca bu yıla mahsustur. Öğrencilerimizin muaf tutulacağı bölümler, toplam müfredatın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır." dedi.

SINAVDA HANGİ TESTLER YER ALACAK?

TYT Sınavı’nda Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri Testi yer alacak. AYT’de ise adaylara; Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan kitapçık verilecek.

AYT’ye giren adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gerekli testleri cevaplayacak. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adayların ise sınav süresince tüm testleri cevaplamaları gerekli olacak.

YDT ise Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak. Her dil için ayrı soru kitapçığı olacak. Sınavda adaya, başvurduğu yabancı dile ait soru kitapçığı verilecek. Adaylar; Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği ‘TYT ve AYT Sınavlarına Esas Ortak Derslere Ait Kazanım ve Açıklamalar’daki konu, kazanım ve açıklamalardan sorumlu tutulacak.