Anasayfa Medya Duyurular YKS’ye Bir Ay Kala Ne Yapmak Gerek?
YKS’ye Bir Ay Kala Ne Yapmak Gerek?

YKS’ye Bir Ay Kala Ne Yapmak Gerek?

Hayallerindeki üniversiteye yerleşebilmek adına çok sayıda öğrencinin yarışacağı YKS için son bir ay. Adana Güney Başak VİP Kurs Merkezi, eğitmenlerinden öğrencilere son bir ay için önemli tavsiyeler geldi.

Bu yıl 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan YKS için son bir ay kala yapılacak en doğru şey hedeflerine uygun miktarda soru çözmek. Sınav tarihi yaklaştıkça günlük çalışma süremizi ve tempomuzu da arttırmamız gerekiyor. Şu ana kadar hep zorlandığınız konulara yönelmenizi tavsiye etmiştik. Ancak bu tarihten itibaren sene boyunca uğraşmanıza rağmen başarı gösteremediğiniz konuları elemenizde fayda var. Daha çok genel tekrar testleri ve deneme sınavları son bir aydaki çalışma yönteminiz olmalı.

Denemelerde Yanlışlarınızın Doğru Çözümünü Mutlaka Öğrenin

Son bir aylık periyotta haftada en az üç olmak üzere mümkün olduğunca çok deneme çözmeye gayret edin. Sonuçlarınız kimi zaman iyi, kimi zamansa kötü olabilir. Bu sizi karamsarlığa sürüklememeli. Yanlışlarınızın doğrusunu öğrenmeyi ihmal etmeyin. Denemelerinizi normal sınav koşullarına ve sürelerine dikkat ederek çözün. Zamanı doğru yönetmek için kendinize uygun stratejiler geliştirin. Hızlı soru çözüm tekniklerini kullanın. Bu sayede sınavda avantaj sağlayacağınızı unutmayın.

Çok soru çözmek en başta, çıkabilecek soru tiplerinin hepsini tanımanıza hepsinin çözüm yollarını keşfetmenize ve hangi soruya ne kadar süre ayırmanız gerektiğine dair fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Soruları daha hızlı yorumlamak sizi çok sayıda adayın önüne geçirecektir.

Öğrendiğiniz Konuları Gün İçerisinde Tekrar Edin

Esasında öğrendiklerimizin yüzde seksenini bir gün içerisinde unuturuz. Unutmayı önlemenin başlıca yöntemi aralıklarla tekrar yapmaktır. Bu sayede eskiden öğrendiğimiz şeyleri hatırlarken her saniye kendimizi sınava hazır tutmuş oluruz. Yeni konuların aynı gün tekrar edilmesinin yanında haftalık ve aylık periyotlarla da tekrar yapılması gerekir.

Çalışma Programı Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin

Program hazırlamak her zaman başarının kilidi konumundadır. Hangi dersi hangi gün çalışacağınızı, eksik kalan konularınızı ne zaman çalışacağınızı belirleyin ve bu konulara odaklanın. Zorlandığınız derslerde konu çalışmaya daha çok süre ayırın. Kolay çözdüğünüz derslerde ise konu yerine test çözmeye öncelik tanıyın. Ders çalışma programınızda tekrarlara da muhakkak yer verin.

Zamanınızı Doğru Yönetin

Doğan güne erken başlayıp önce o günkü işlerinizi listeleyin ve erteleme hastalığınız varsa bundan acilen kurtulun. Bir ders saati süresince çalışmanın ardından beş ila on dakika ara vermeniz, dikkatinizi yeniden toplayabilmek ve çalışma veriminizi arttırmak açısından önemli olacaktır. Bütün testleri aynı anda çözmek için uğraşmayın. Günü ikiye bölün ve çalışmanızı buna göre planlayın. Kendi biyolojik saatinize göre davranmak en doğrusu olacaktır. Örneğin bazı öğrenciler kendilerini gece ve akşam saatlerinde iyi hissederken bazıları gündüz saatlerinde daha verimli olurlar. Kendinizi iyi ve verimli hissettiğiniz zamanları aktif şekilde geçirin.

Son bir ay kalmış bile olsa haftanın bir gününü kendinize ve sevdiklerinize ayırmanızda yarar var. Sizi mutlu eden şeylerle ilgilenmek bedenen ve zihnen sizi yormayacak aktiviteler gerçekleştirmek sınav öncesi moralinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Adana Güney Başak VİP Kurs Merkezi olarak YKS sürecinde öğrencileri hızlı ve doğru bilgilendirerek hayallerindeki üniversiteye girebilmelerine yardımcı oluyor. Uzman eğitmen kadrosu başarılı rehberlik hizmetleri ve bilimsel eğitim metotlarıyla çok sayıda öğrenciyi başarıya ulaştıran Adana Güney Başak VİP Kurs Merkezi, LGS, YKS, TYT-AYT kursları ile ilgili bilgi almak için Güney Başak internet adresimizi ziyaret edebilirsiniz.