Anasayfa Medya Duyurular YKS'ye Sayılı Günler Kala Ailelere Tavsiyeler
YKS'ye Sayılı Günler Kala Ailelere Tavsiyeler

YKS'ye Sayılı Günler Kala Ailelere Tavsiyeler

3 milyon 243 bin 425 kişinin başvurduğu YKS, 18-19 Haziran'da yapılacak. Adaylar, önümüzdeki hafta sonu iyi bir üniversite ve gelecek için yarışacak. YKS’ye sayılı günler kala adayların ailelerine de sorumluluk düşüyor. Adaylar kadar anne babalar da bu kritik ve stresli dönemde büyük heyecan yaşıyor. Adana üniversiteye hazırlık dershanesi Güney Başak VIP Eğitim Kurumu, çocuklarına destek olmak isteyen aileler için şu tavsiyelerde bulundu:

Tecrübelerinizi Paylaşın

Ebeveynler, çocuklarıyla kendi sınav deneyimlerini paylaşabilirler. Üniversite, bölüm tercihlerinde de önerilerde bulunabilirler; ancak bunu yaparken karar verici değil, yol gösterici olarak davranmaları gerekir.

Kıyaslamayın

Her birey farklı ve eşsizdir. Dolayısıyla herkesin ilgi alanı, yetenekleri de farklılık gösterir. Bu nedenle sınava girecek öğrencilerin başkalarıyla kıyaslanması yanlış bir yaklaşım olacak ve özgüvenini kıracaktır.

Kendi Hayallerinizi Onlara Dayatmayın

Ebeveynler, kimi zaman kendi olmak istedikleri ancak çeşitli nedenlerle olamadıkları meslekleri çocuklarına dayatırlar ancak bu hayal çocuğa değil, anne babaya aittir. Aileler, çocuklarının hayatlarına saygı göstermeli ve kendi hayallerini gerçekleştirmeleri için onları cesaretlendirmeli ve yanlarında olduklarını hissettirmelidir.

Meslek Seçiminde Zorlamayın

Aileler genellikle çocuklarının statüsü, iş olanakları ve kazancı yüksek meslekleri seçmelerini isterler. Ama çocuklarını yetenek ve isteklerine uygun olmayan bir meslek seçmeye zorlamak, yaşamlarının uzun bir döneminde istemedikleri bir işi yapmalarına neden olacaktır.

Gerçekçi Olun

Ebeveynler, çocuklarından gerçekçi beklentiler içinde olmalıdır. Çocuğun potansiyelinin üzerinde bir başarı beklemek ve bunun için baskı yapmak olumsuz sonuçlara neden olacaktır.