Anasayfa Medya Duyurular YKS’de Baraj Var mı? Baraj Uygulaması Kalktı Mı?
2023 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS’de Baraj Var mı? Baraj Uygulaması Kalktı Mı?

2023 YKS için hazırlık maratonunun sonuna geldik. 3 milyondan fazla aday bugün sınavın ilk oturumu TYT’de ter döktü. Peki bu yıl YKS’de baraj uygulanacak mı? Cevabı merakla beklenen bu soruyu Güney Başak VIP Eğitim Kurumları sizler için yanıtladı.

Bu Yıl YKS’de Baraj Var Mı?

2022 yılında düzenlenen YKS’de lisans ve ön lisans programlarına yönelik tercihte bulunurken eskiden uygulanan 150 ve 180 baraj puanı uygulaması kaldırılmıştı. Aradan geçen zaman içerisinde ÖSYM veya YÖK’ten baraj puan uygulamasının yeniden yürürlüğe girdiğine dair bir açıklama gelmedi. Yani bu yıl herhangi bir baraj puan durumu şimdilik söz konusu değil.

TYT Geride Kaldı. Şimdi Sıra AYT ve YDT’de

Bugün itibariyle adaylar için TYT oturumu acısıyla tatlısıyla geride kaldı. Şimdi AYT ve YDT için heyecan dolu bir bekleyiş var. AYT yani Alan Yeterlilik Testi tıpkı TYT gibi saat 10.15’te başlayacak ve 13.15’te sonlanacak. Aynı gün saat 15.45’te adaylar YDT için masa başına oturacaklar. YDT oturumu da saat 17.45 itibariyle son bulacak.

Öğrencilere sınav sırasında kullanacakları peçete, silgi, kalem, kalemtıraş ve şeker ÖSYM tarafından sağlanacak. Sınav salonunda bir adet duvar saati yer alacak ve adaylar zamanı buradan kontrol edebilecekler. Şeffaf bir pet şişe içerisinde öğrencilerin kendi sularını getirmelerine de müsaade edilecek.