Anasayfa Medya Duyurular YKS’de Puan Yükseltmek İçin Son Taktikler
YKS’de Puan Yükseltmek İçin Son Taktikler

YKS’de Puan Yükseltmek İçin Son Taktikler

Milyonlarca öğrencinin geleceğini etkileyecek 2023 YKS için sayılı günler kaldı. Uzmanlar sınavın ilk oturumu olan TYT yani Temel Yeterlilik Testinin adayların başarı sırası için büyük önem taşıdığının altını çiziyor. Paragraf sorularını yoğun ve belirleyici olduğu bu testte başarılı olmanın sırrı ne? YKS’de başarıya giden yol Güney Başak VIP Eğitim Kurumları, sınava az zaman kala puanını yükseltmek isteyen adaylar için son taktikleri paylaştı.

17 ve 18 Haziran günlerinde düzenlenecek olan YKS’nin ilk oturumu TYT’de alınacak sonuçlar adayların başarı sıralamalarını yukarı taşımaları için büyük avantaj sağlıyor. Pek çok aday TYT’yi önemsememe hatasına düşse de teknik açıdan TYT başarısı size hayalinizdeki üniversitenin kapılarını aralayacak en kritik anahtarlardan biri.

120 sorudan oluşan testte öğrencilere tanınan süre 135 dakikadan 165 dakikaya çıktı. Bilgiden ziyade öğrencinin zamanı kullanma becerisini, dikkatini ve muhakeme yeteneğini ölçen TYT, tek tek bakıldığında AYT’den daha kolay bir sınav. Buna karşın TYT puanı bir adayın YKS puanının yüzde 40’ını oluşturuyor. Yani TYT’de bulunan 120 sorunun her biri altın değerinde. Hal böyle olunca hiçbir adayın TYT’yi önemsememek gibi bir lüksü yok. Bu oturumda yapılan her net, başarı sıranızı binlerce basamak ileri taşıyabilir.

Soruları Dikkatli Okuyun

Güney Başak VIP Eğitim Kurumu öğretmenleri TYT konusunda adayların izlemeleri gereken stratejileri şu şekilde anlattı:

Türkçe

Uzun paragraf sorularında önemli gördüğünüz cümlelerin altını çizerseniz belli ölçüde zaman kazanabilirsiniz. Soruları hızlı çözmek için bütün şıkları veya öncülleri okumadan yanıt verme hatasına düşmeyin. Yanlış cevapların tamamına yakınının soru kökünü yanlış okumaktan kaynaklandığını da unutmayın.

Temel Matematik

Son yıllarda Temel Matematik sorularında özellikle problemler uzun paragraflar eşliğinde sunuluyor. Bu noktada öğrencilerin telaşa kapılmaması, soruyu dikkatle okuyup denklemi doğru şekilde kurması önem taşıyor.

Fen Bilimleri

Bu yıl Fen Bilimleri testinde soruların gündelik hayatla ilişkilendirilerek sorulması bekleniyor. Bu noktada süre konusunda dikkatli olmak kaydıyla tüm şıkları gözden geçirmek adayların yanlış yapmasını engelleyecektir.

Sosyal Bilimler

Sayısal alanda eğitim görmüş öğrenciler genellikle Sosyal Bilimler testlerinde sıkılma eğiliminde oluyorlar. Uzun paragraflardan oluşan sorular sizi yıldırmamalı. Zira Sosyal Bilimler testindeki sorular da en az Matematik testindeki sorular kadar değerli. Önce soruyu sonra paragrafı okuyarak dikkatinizi doğru yönetebilirsiniz.

YKS’ye Girecek En Yaşlı Aday 89 Yaşında

Psikolojide Tostoy’un Bisikleti şeklinde adlandırılan bir kuram vardır. Bisiklete binmeyi çok geç yaşta öğrenen Tolstoy bu davranışıyla hayatta hiçbir şey için geç olmadığını insanlığa kanıtlamıştır. Bu yıl 89 yaşında bir aday YKS’de ter dökecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 2023 YKS için hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. 3 milyon 527 bin 466 adayın katılacağı sınavda KKTC Lefkoşa da dahil olmak üzere 228 adet sınav merkezi kullanılacak. Prof. Dr. Ersoy, ulusal düzeyde büyük bir sınav organizasyonunun tüm hazırlıklarının tamamlandığını duyurdu.

Lise son sınıf öğrencisi aday sayısı 881 bin 407, lise mezunu olup yerleşemeyen aday sayısı 1 milyon 438 bin 755 kişi. Bununla birlikte yükseköğretime yerleşen ancak kayıt yaptırmayan 50 bin 41 iken halen daha yükseköğretime kayıtlı aday sayısı da 561 bin 707. Daha önce üniversiteden mezun olmuş 514 bin 87 aday da sınava başvurdu. Sınavda yarışacak en genç aday 15 yaşında iken en yaşlı aday da 89 yaşında…

Güney Başak VIP Eğitim Kurumları ile sınava dair gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz.