Anasayfa Medya Duyurular YKS'ye Girecekler Dikkat: 4 Yeni Bölüm Açılıyor
YKS'ye Girecekler Dikkat: 4 Yeni Bölüm Açılıyor

YKS'ye Girecekler Dikkat: 4 Yeni Bölüm Açılıyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasındaki anlaşma ile yeni siber güvenlik meslek yüksekokulları açılacak. Bu yüksekokullar Ankara, Ege, İstanbul Teknik ve Gebze Teknik üniversiteleri bünyesinde olacak ve burada eğitim alan öğrencilerin iş bulma olanaklarını artırmak için sektörün önde gelen firmalarıyla işbirliği yapılacak.

YÖK, dijital güvenlik ihtiyacını karşılamak amacıyla Ankara, Ege, Gebze Teknik ve İstanbul Teknik üniversitelerinde siber güvenlik meslek yüksekokulu açacak. Burada öğrencilere siber güvenlik hakkında teorik ve pratik eğitim verilip istihdam olanakları sağlanacak.

Yüksekokulların teknoparklar içinde konumlandırılması planlanıyor. Bu bölümlerde, öğrencilere siber güvenlik konularında kapsamlı bir eğitim sunulacak, eğitimlerde temel konular ile birlikte güvenlik teknolojileri, ağ güvenliği, sızma testleri ve veri analizi gibi konulara yer verilecek. Öğrenciler, laboratuvar ve proje çalışmalarıyla teoriyi pratikte uygulayabilecek.

İngilizce hazırlık sınıfı da öğrencilere sunulacak. Öğrencilere burs ve istihdam desteği sağlanıp mezuniyet sonrası yapılan işbirlikler ile iş bulma imkanları artırılacak.