Anasayfa Medya Duyurular YKS’ye On Gün Kaldı, Adaylar Ne Yapmalı?
YKS’ye On Gün Kaldı, Adaylar Ne Yapmalı?

YKS’ye On Gün Kaldı, Adaylar Ne Yapmalı?

Milyonlarca adayın yarışacağı 2023 YKS için geri sayım hızla sürüyor. Sınava 10 gün kaldı. Uzun zamandır bu sınava hazırlanan öğrenciler dirençlerini ve motivasyonlarını korumaya çalışıyorlar. Bazıları da ders çalışmayı bırakmalı mıyım diye düşünüyor. Sınava on gün kala kimi öğrenciler konu tekrarlarına ve deneme çözmeye yoğunlaşırken kimi öğrenciler de sosyal faaliyetlerle kafa dağıtıyor. Peki doğru olan hangisi? Adana’da YKS başarısıyla öne çıkan Güney Başak VIP Eğitim Kurumları sınava on gün kala öğrenciler ne yapmalı, sizler için anlattı.

Uzmanlar YKS Öncesi Ne Tavsiye Ediyor?

Sınava on gün kalmışken adayların büyük çoğunluğunun konu çalışmalarını tamamladığını var sayıyoruz. Eksik konuların tekrar edilmesi ve deneme sınavlarına yoğunlaşılması gereken bir dönemdeyiz. Bu noktada motivasyonumuzu canlı tutmak için yerleşmek istediğimiz üniversite ve bölüm hakkında araştırmalar yapmakta fayda var. Gelecek hedefimizi belirlemek için düşünmek, yürüdüğümüz yolu daha anlamlı kılar. Çünkü deneme sınavı çözerken aslında gelecek hayallerimize giden yolu yürüdüğümüzün bilincine varırız. Biz nasıl bir hayat istiyoruz? Kendimizi hangi mesleği yaparken hayal ediyoruz ve bunun için hangi üniversitede, hangi bölümde okumalıyız? Bu gibi soruları adayların kendilerine çoktan sormuş olması gerekiyor.

Üniversiteler Hakkında Detaylı Araştırma Yapılmalı

Adaylar okumak istedikleri üniversiteye karar verirken detaylı araştırmalar yapmalı. Zira hayatınızın 4,5 yılını geçireceğiniz ve yaşantınızın geri kalanında da çevrenizin önemli bir kısmını oluşturacak insanlarla tanışacağınız şehri seçiyorsunuz. Ayrıca bir bölümü hangi üniversitede okuduğunuz da büyük önem taşıyor. Okulların ekolleri, eğitim olanakları, akademisyen kadrosu, sosyal olanakları, yurt imkanları, çalışmayı düşündüğünüz sektörlere olan yakınlığı, kütüphanesi vs. Adayların seçim yaparken dikkat etmesi gereken çok sayıda kriter var. Bu düşünceler ve planlamalar sizin tercih sürecinde daha doğru hareket etmenizi sağlayacağı gibi on gün sonraki sınava dair de motivasyonunuzu arttıracaktır.

Çalışma Temposunu Düşürüp Dinlenmeye Zaman Ayrılabilir

Bu uzun maratonun sonuna yaklaşırken pek çok adayın direnci de kırılmanın eşiğine gelmiş durumda. Son günlerde yoğun bir tempoyla çalışmak kendinizi tüketmenize neden olabilir. Bu güne kadar tüm konuları bitirmiş ve en az bir genel tekrar yapmışsanız, yeterince deneme çözmüşseniz kendinizi daha fazla zorlamayın. Her gün sınav saatinde deneme çözmeyi ve yanlışlarınızın çıktığı konuları tekrar etmeyi sürdürün. Ancak bugün itibariyle aktif dinlenme moduna geçebilirsiniz. Dışarı çıkıp hobilerinize, sosyal aktivitelerinize ve sevdiklerinize zaman ayırabilirsiniz. Ancak tüm bunları yaparken kendinizi motivasyon düşürücü diyaloglardan da korumanız gerekir.