Anasayfa Medya Duyurular Yüzdelik Dilim Nedir?
Yüzdelik Dilim Nedir? İşte Geçen Senenin LGS Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri

Yüzdelik Dilim Nedir? İşte Geçen Senenin LGS Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), LGS kapsamındaki yerleştirme sonuçlarına göre merkezi sistemle öğrenci alan liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimlerini "eokul.meb.gov.tr" üzerinden açıklıyor. LGS taban puanları ise her yıla göre değişebiliyor. Bu nedenle tercih yaparken yüzdelik dilime göre tercih yapmak gerekiyor. Peki yüzdelik dilim nedir, nasıl kullanılır? İşte geçen senin LGS lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri…

2021 LGS sınavı 1 milyon 200 binden fazla öğrencinin katılımıyla bugün yapıldı. LGS sonuçları ise 30 Haziran 2021'de "Meb" internet adresinden açıklanacak. Öğrenciler okul tercihlerini ise okulların geçen yılki taban ve tavan puanları ile yüzdelik dilimleri karşılaştırarak yapacak.

Yüzdelik Dilim Nedir? 

MEB’in değerlendirme kriterlerinde önemli bir yeri bulunan yüzdelik dilim, öğrencinin Türkiye genelindeki veya bulunduğu ildeki sıralamasının yüzde olarak ifade edilmesidir.

Örneğin, Türkiye çapında yüzde 8’lik bir dilime giren öğrenci, sınava giren 1 milyon 300 bin öğrenci arasından 104 binlik bir sıralamaya girmiş denilmektedir. Adaylar okul tercihi yaparken yüzdelik dilimler ile geçtiğimiz senenin okul taban puanlarından faydalanacak. Geçtiğimiz yılın lise taban ve tavan puanlarını ise aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Lise Taban Puanları için TIKLAYIN!